...:ıIıIıI:KaLiTeNiN yEnİ AdReSi:IıIıIı:...
Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Htc9cya2

Join the forum, it's quick and easy

Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Htc9cya2

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı

Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Empty Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı

Mesaj tarafından ßy_sXasi Çarş. Tem. 22, 2009 10:25 pm

YÖK Genel Kurulunun eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in atadığı 9 üyesi, yükseköğretim kurumlarının öğrenci kontenjanlarının arttırılması kararına karşı çıktı

YÖK Genel Kurulu toplantısı sonrasındaki açıklamanın ardından üyeler Prof. Dr. Fikret Şenses, Prof. Dr. Tunçalp Özgen, Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Bülent Serim, Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul, Prof. Dr. Mustafa İlhan, Prof. Dr. Atilla Eriş, Prof. Dr. Engin Ataç ve Prof. Dr. İsa Eşme'nin üniversite kontenjanlarının artırılması kararına karşı oyla katılmadıkları duyuruldu.

Söz konusu üyelerin karşı oy yazısında, öğrenci kontenjanlarının artırılması kararının, "son birkaç yıl içinde çok sayıda yeni üniversite kurulması kararı gibi herhangi bir plana ve programa dayanmadığı" savunuldu.

"Üniversitelerin görüşüne başvurulmadan alınan bu kararın en başta yükseköğretim sisteminin üst kuruluşu olarak YÖK'ün benimsemesi gereken katılımcılık ilkesine aykırı düştüğü" ileri sürülen karşı oy yazısında, şunlar kaydedildi:

"Yükseköğretim kuruluşlarının öğretim elemanı, alt yapı ve finansal kaynak eksiklikleri gözetilmeden alınan ve siyasal gerekçelerden kaynaklandığı izlenimi yaratan bu karar da yükseköğretim sistemimizin karşı karşıya bulunduğu sorunları, özellikle eğitim kalitesi ve araştırma-yayın performansı açısından, daha da ağırlaştıracaktır. Gelişigüzel bir biçimde ve alelacele alınan bu ve benzeri kararlar; yükseköğretimde okullaşma oranının artması yerine, üniversitelerimizin okullaşması sonucunu doğuracaktır.

Konuya ilişkin görüşmeler sırasında da ısrarla dile getirildiği üzere; eğitime ilişkin diğer temel değişikliklerde olduğu gibi kontenjan artışları da ciddi ve kapsamlı bir plana dayanmalıdır.

Bu nedenle; aynı zamanda bir planlama örgütü olan YÖK'ün ilk aşamada, yükseköğretim kuruluşlarının öğretim elemanı sayı ve nitelikleri, alt yapı olanakları ve diğer kaynaklarına ilişkin ayrıntılı ve sağlıklı bilgiye ulaşması gereklidir. Bir sonraki aşamada; kontenjan artışları, yükseköğretim kuruluşları başta olmak üzere ilgili kurumlarla işbirliği içinde, yurt içi ve uluslararası gelişmeler ve farklı alanlardaki eleman talebine ilişkin öngörüler ışığında önümüzdeki birkaç yıl için bir bütün olarak hedeflenmelidir.

Bu hedefler üzerinde ilgili kurumlar arasında oydaşma sağlandıktan sonra siyasal otoriteden bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için gerekli kaynak talebinde bulunulmalı ve ancak bu kaynaklar sağlandıktan sonra kontenjan artışları bir plan çerçevesinde ve artışlar yıllara yayılarak kademeli bir biçimde yapılmalıdır."
ßy_sXasi
ßy_sXasi
ADMİN
ADMİN

Hayvan : 7
Takımlar : 2
Ruh Hali : 21
Kedi
Uyarı :
Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Right_bar_bleue

Kişi sayfası
Seviye:
Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Imgleft100/100Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Emptybarbleue  (100/100)
Başarı Puanı:
Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Imgleft95/100Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Emptybarbleue  (95/100)
Güçlülük:
Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Imgleft100/100Kontenjan artışına, Sezer'in atadığı 9 YÖK üyesi karşı çıktı Emptybarbleue  (100/100)

https://krall.yetkin-forum.com

- Similar topics